Arabas, parodęs kelią į Indiją

Vidmantas Matutis

545242dd26e71

Daugiau kaip 400 metų įvairių šalių mokslininkai bandė išsiaiškinti kas buvo senuose analuose minimas Malema Canaqua, parodęs portugalams jūrų kelią į Indiją.

Vaskos da Gamos locmanas

Šiandien kiekvienas bent kiek išprusęs žmogus žino, kad portugalų jūrininkas Vaskas da Gama (1469-1524) yra jūrų kelio iš Europos į Indiją atradėjas. Tačiau garsusis jūrų keliautojas Portugalijos karaliui Emanueliui I pateiktoje ataskaitoje prisipažino, kad jam kelią į Indiją parodė arabas Malema Canaqua.

Apiplaukę Gerosios Vilties kyšulį, kuris portugalų jūrininkams jau buvo žinomas, keturių laivų flotilė 1479 m. gruodį pasiekė europiečiams dar nežinomus vandenis. Malindyje (dabar Kenija) Vaskas da Gama pasamdė patyrusį locmaną. Jis portugalų ekspedicijos laivus nuvedė iki Kalkutos pietvakariniuose Indijos krantuose.

Pamatęs Indijos krantus, portugalų pasamdytas locmanas Malema Canaqua pranešė flotilės vadui apie įvykdytą užduotį: „Štai, admirole, ta šalis, į kurią jūs taip veržėtės!“ 1498 m. gegužės 20-osios vakarą trys portugalų laivai pirmą kartą nuleido inkarus Kalkutos (dabar Kažikodė) uosto reide.

Rankraščiai atskleidė tiesą

1912 metais žinomas prancūzų orientalistas, geografas ir keliautojas Gabrielius Ferranas atsitiktinai Prancūzijos nacionalinėje bibliotekoje aptiko arabiškus rankraščius. Tai buvo didelės apimties jūreivystės enciklopedija. Ją prieš 500 metų iš pirmosios kelionės į Indiją parsivežė Vaskas da Gama.

Studijuodamas rankraščius, G.Ferranas suvokė, kad Vasko da Gamos ataskaitoje nurodytas ne arabo locmano vardas, o jo garbingas titulas. Lygindamas istorinius arabų ir turkų kalba parašytus navigacijos vadovėlius, jis išsiaiškino, kad parvežtos jūreivystės enciklopedijos autorius ir portugalų ekspedicijos į Indiją locmanas buvo žymus arabų mokslininkas, kelintos kartos jūrininkas Ahmadas Ibn Majidis (1421-1501).

Kiek vėliau šio arabo, turėjusio „jūros liūto“ pravardę, rankraščiai buvo rasti Damaske (Sirija), Mosule (Irakas) ir kitų valstybių archyvuose. Tada ir paaiškėjo, kas gi iš tiesų buvo tas paslaptingas vedlys.

Palikimas – jūreivystės enciklopedija

Tai buvo arabų navigatorius, kartografas ir poetas – Ahmadas Ibn Majidis. Jis buvo kilęs iš garsios jūrininkų šeimos. Tėvas ir senelis buvo laikomi bebaimiais jūreiviais, navigacijos meistrais, žinomi kaip laivybos Raudonojoje jūroje ekspertai. Dar vaikystėje Ahmadas kartu su tėvu plaukiojo Raudonojoje jūroje ir Adeno įlankoje. Būdamas 17-os metų pradėjo plaukioti savarankiškai.

Pasak jūreivystės istorikų, Majidis buvo įsisavinęs visus laivybos maršrutus tarp Rytų Afrikos, Indijos ir Kinijos. Ilgamete jūreivystės patirtimi jis pasinaudojo sudarydamas stambios apimties jūreivystės teorijos ir praktikos enciklopediją-žinyną. Tą patį, kurį parsivežė Vaskas da Gama ir kurį po daugelio metų aptiko prancūzų mokslininkas. Jame yra tokie skyriai: jūreivystės istorija, profesiniai reikalavimai locmanui, vėjų rožės rumbai, mėnulio fazės, žvaigždžių stebėjimas, laivo valdymas, Indijos vandenyno musonai, Raudonosios jūros locija ir kitos su navigacija susijusios temos.

Ibn Majidžio knygos, grafikai ir žemėlapiai daugelį metų tarnavo arabų jūrininkams, plaukiojusiems po Indijos vandenyną.

 
    avatar

    Mūsų draugai

    klaipedos naujienos