Britų kreiserio talismanu tapo vokiečių kiaulė

Venantas Butkus

Trofėjus „Tirpitz“ kiaulė su „Glasgow“ įgula

Artėjantys kiaulės metai priminė vieną istoriją apie iš laivo išsigelbėjusią kiaulę.

Nespėjo suvalgyti

Norėdami turėti šviežios mėsos, karo laivai imdavo gyvas kiaules ir viena iš jų netikėtai tapo britų kreiserio „Glasgow“ talismanu.

Pirmojo pasaulinio karo metais lengvasis britų kreiseris „Glasgow“, vadovaujamas kapitono Johno Luce, patruliavo prie Pietų Amerikos krantų. 1914 m. gruodžio 8 d britų karinių laivų junginys, kuriam priklausė „Glasgow“, prie Folklendo salų susidūrė su penkiais vokiečių kreiseriais. Matomumas tą dieną buvo puikus, jūra rami, pūtė nesmarkus vėjas, švietė saulė. Kelias valandas trukusiame jūros mūšyje, vokiečiai prarado keturis laivus. Pabėgti pavyko tik kreiseriui „Dresden“. 

Bėglį pradėjo persekioti britų kreiseriai „Glasgow“ ir „Kent“. Užklupti jį pavyko tik 1915 m. kovo 14 d. pasislėpusį netoli Čilės krantų esančios Robinzono Kruzo salos užutekyje. Per trumpą, bet įnirtingą mūšį kreiseris „Dresden“ išnaudojo beveik visas savo kuro ir šaudmenų atsargas. Vokiečiai iškėlė baltą vėliavą ir derėtis su britais dėl pasidavimo sąlygų pasiuntė leitenantą Vilhelmą Kanarį. Tą patį, kuris vėliau tapo Abvero, nacistinės Vokietijos armijos žvalgybos, vadovu. 

Kol vyko derybos, daugiau kaip trys šimtai vokiečių tyliai paliko savo laivą ir nuplaukė į salą. Prieš apleisdami be šaudmenų likusį kreiserį, jie dar suspėjo vėl iškelti Vokietijos vėliavą ir atidaryti kingstonus. Po keliolikos minučių laivas atsidūrė jūros dugne. Vienintelės dar nesuvalgytos kiaulės likimas mūšį pralaimėjusiai komandai neberūpėjo. 

Iš skęstančio laivo  – paskutinė

Dalis britų jūreivių nuplaukė į salą prižiūrėti kapituliavusią „Dresden“ komanda. Kiti, kaip atsimena kreiserio „Kent“ gydytojas, lenktyniavo žvejodami nuskendusio vokiečių kreiserio liekanas. Pasak jo, ramios jūros paviršiuje plaukiojo daugybė visokiausio šlamšto: šluotos, kėdės, hamakai, dėžės ir kiti neskęstantys daiktai.

Panašia „veikla“ užsiiminėjantys „Glazgow“ jūreiviai netikėtai išgirdo garsų žviegimą. Apsidairę pamatė, jog prie laivo iš visų jėgų iriasi didžiulė kiaulė. Nekilo abejonių, kad ji iš nuskendusio „Dresdeno“. Juk britams nebuvo paslaptis, kad vokiečių karo laivuose, plaukiojančiuose toli nuo savo kolonijinių karinių bazių, laikomi naminiai gyvūnai, skirti mėsai. Du „Glasgow“ jūrininkai su valtimi nusileido ant vandens ir saugiai gyvūną pristatė į kreiserį. 

Kažkodėl „Glasgow“ jūreiviai atsisakė bifšteksų ir išgelbėtai kiaulei dovanojo gyvybę. Be to, dar paskelbė ją savo laivo talismanu. Nepaisant jos lyties, šmaikštūs jūreiviai jai suteikė „Tirpitzo“ vardą. Taip norėta pasityčioti iš tuometinio Vokietijos Jūrų ministro grosadmirolo Alfredo fon Tirpitzo. Per surengtą vardynų ceremoniją ji buvo apdovanota vokiečių kariuomenės „Geležiniu kryžiumi“. Tokį įvertinimą, pasak britų jūreivių, ji pelnė už tai, kad skirtingai nuo kitų „Dresden“ įgulos narių, skęstantį laivą paliko paskutinė.

Parduota aukcione

Kiaulė britų kreiseryje „Tirpitzas“ mėgavosi gyvenimu iki tol, kol 1916 m. „Glasgow“ sugrįžo į Portsmuto karinę jūrų bazę Jungtinėje Karalystėje. Čia garsioji kiaulė, kurios istoriją jau buvo spėjęs aprašyti didžiausias britų dienraštis „The Times“, apsigyveno Karališkojo jūrų laivyno mokymo centre „Whale Island“ („Banginių sala“ Portsmuto uoste). Laivo denį ji pakeitė į tvartą su vištomis, antimis, ožkomis ir kitokiais gyviais. 

Neaišku kuo ji ten prasikalto, tačiau „Whal Island“ administracija nutarė „Tirpitzą“ grąžinti komodorui John Luce, buvusiam kreiserio „Glazgow“ vadui. 1917 m. „The Times“ paskelbė trumpą žinutę, jog, remiantis komodoro J.Luce nurodymu, kiaulė bus parduota aukcione, o gautos lėšos atiteks Britanijos Raudonajam Kryžiui. 

1917 m. gruodžio 11 d. vykusiame aukcione plaktukas kaukštelėjo tik tada, kai už „Glasgow“ kreiserio talismaną buvo pasiūlyti 1785 svarai sterlingų. Koks likimas ištiko žymiąją kiaulę per keletą vėlesnių metų istorija nutyli. Ko gero, garsioji kiaulė galėjo būti parduota dar bent keliuose aukcionuose. Atrodo, kad jos gyvenimas baigėsi 1919 m.

Muziejinė įžymybė

Tikriausiai jos mirtis buvo smurtinė: ją paskerdė ir suvalgė. 

Žinoma tik tiek, kad tuometinis kiaulės savininkas Portlando hercogas Williamas Cavendishas garsiosios kiaulės galvos iškamšą padovanojo naujam Imperijos karo muziejui Londone. Muziejaus atidaryme, kuris įvyko 1920 m. birželio 9 d., dalyvavo pats Anglijos karalius Jurgis V. 

Naujasis muziejus susilaukė stebėtinai didelio lankytojų antplūdžio. Iki rugpjūčio pabaigos jame jau buvo pabuvoję daugiau kaip 94 tūkstančiai lankytojų. 

Daugelis lankytojų ir šiandien, sustoję ties „Tirpitz“ galvos iškamša, stebisi įdomia kreiserio „Glasgow“ talismano istorija.
    avatar

    Mūsų draugai

    klaipedos naujienos