Kariuomenė ir pasieniečiai saugos paveldą jūroje

Vidmantas Matutis

Serija taip atrodė povandeninis laivas „U-580“

Lietuvoje tiek jūroje, tiek ežeruose po vandeniu yra nuskendusių laivų, tiltų ir net gyvenviečių. 

Pasirašė sutartį

Kultūros paveldo departamentas, Lietuvos transporto saugos administracija, Lietuvos kariuomenė ir Valstybės sienos apsaugos tarnyba pasirašė sutartį dėl povandeninio kultūros paveldo apsaugos.

Ir iki šiol Lietuvos karinių jūrų pajėgų, Valstybės sienos apsaugos tarnybos Pakrančių apsaugos pasienio rinktinės laivai užmesdavo akį į įtartinus nuskendusių laivų vietose stovinčius laivelius. 

Kaip pranešė Lietuvos transporto saugos administracija, institucijų bendradarbiavimas, užtikrinant povandeninio kultūros paveldo apsaugą, sudarant sąlygas visuomenei jį pažinti, kartu užkertant kelią nesankcionuotai veiklai bei neteisėtam jo naudojimui Lietuvai ypač reikšmingas, nes Baltijos jūros dugne yra daug nuskendusių objektų, turinčių istorinę ir kultūrinę reikšmę, ir juos reikia apsaugoti.

Jūroje – apie 80 objektų

Į Lietuvos Respublikos kultūros vertybių registrą šiuo metu įtraukta 17 povandeninio kultūros paveldo objektų. Iš jų 12 yra Baltijos jūroje, penki – ežeruose. 

Tai nuskendusių ir sudužusių laivų liekanos Baltijos jūroje, Luokesų senovinės polinės gyvenvietės, Trakų senamiesčio bei Platelių senovinio tilto liekanos ežeruose.

Baltijos jūros Lietuvos dalyje iš viso yra rasta apie 80 objektų liekanos.  

Daug įvairių objektų buvo rasta po 2003 metų, kai Lietuva įsigijo specializuota hidrografinį laivą „Varuna“, kuris Lietuvos vandenyse matavo gylius. 

Labiausiai žinomi laivai „Karl Zeitz“, „Fusilier“. Transportinį motorlaivį „Fusilier“ sovietų artilerija ir bombonešiai nuskandino 1944-ųjų lapkritį maždaug ties Nemirseta.

Lietuvos vandenyse aptiktas ir nuskendęs vokiečių povandeninis laivas „U-580“. Jis yra Baltijos jūroje ties Juodkrante. 

Baltijos jūroje už 30 jūrmylių nuo Klaipėdos maždaug ties Nemirseta jūros dugne guli nuskendęs ir sovietų povandeninis laivas „C-10“.  

Užfiksuoti plėšikavimai

Pasirašius tarpinstitucinę bendradarbiavimo sutartį ir užtikrinus galimybę saugoti povandeninį kultūros paveldą, bus geriau saugomos kultūros vertybės jūroje ir kituose vandenyse. Kai kurie objektai bus įtraukti į kultūros vertybių registrą.

Šiuo metu valstybės saugomame Jūros kultūros paveldo sąraše yra 13 saugomų nuskendusių senovinių laivų. Jie yra pažymėti jūrlapiuose, aprašyti. Tikslios objektų koordinatės neatskleidžiamos, tačiau nardytojai jas žino. 

Kai kurie nardytojai netgi piktinasi, kad laivus, kurie galėtų būti įdomus nardymo turizmui, nuspręsta griežtai saugoti. 

Tarp tokių minimas povandeninis laivas „U-580“. Jis buvo mokomasis, jo torpedos netikros. Laivas apaugęs vandens augalais ir kriauklėmis. 

Laivus nuspręsta saugoti todėl, kad neva buvę atvejų, kai plėšikai mėgino juos apiplėšti. Nuo vieno laivo neva nupjautas šturvalas 
    avatar

    Mūsų draugai

    klaipedos naujienos