Kibernetinės atakos uostą aplenkė

Vidmantas Matutis


Vieta: transporto sistema, tarp jų ir uostai, įvardinti tarp tų objektų, kurie šiais metais labiausiai gali dominti kibernetinių atakų rengėjus.

Uostai, atskiri terminalai, netgi laivybos kompanijos tapo pasaulinių kibernetinių atakų su pasiūlytomis išpirkomis objektais.

Dėl kibernetinių atakų buvo sutrikusi Roterdamo uosto APM terminalų veikla. Kurį laiką paralyžiavus informacinių technologijų sistemas neveikė jos terminalai senajame Roterdamo uoste ir naujoje jo dalyje Maasvlakte II.

Viena didžiausių pasaulyje kompanijų „A.P. Moller-Maersk“ patvirtino, kad įvykdžius kibernetines atakas buvo sutrikusi jos kai kurių padalinių veikla. Pirmiausia tai siejama su APM terminalais. Kibernetinės atakos buvo vykdomos ir prieš kitus šios kompanijos padalinius. Tačiau jos neturėjo didesnės įtakos laivybos sektoriui. Be sutrikimų veikė ne tik konteinerinės laivybos „Maersk Line“ linijos, bet ir naftos gavybos padalinys „Maersk Oil“, tanklaivių laivynas „Maersk Tankers“ ir hidrotechninių darbų padalinys „Maersk Drilling“.

Iš viso pasaulyje buvo atakuota per 80 įvairių kompanijų. Didelės apimties kibernetinės atakos buvo fiksuojamas Rusijoje ir Ukrainoje. Konkrečiai Rusijoje jos apėmė dideles naftos gavybos kompanijas, kaip „Rosneft“, „Bašneft“. Vykdant kibernetines atakas būdavo blokuojami kompiuteriai ir neleidžiama vėl jų naudoti kol nesumokama tam tikra išpirka.

Nėra jokių duomenų, kad kibernetinėmis atakomis būtų bandyta sutrikdyti Klaipėdos uosto ar atskirų jo terminalų veiklą. Nors šis uostas yra vienas iš modernesnių Europoje, rekonstruojant jį įdiegiamos ir naujausios informacinės valdymo sistemos.

Nepaisant to, Lietuvoje greitai reaguota į pasaulį apėmusias kibernetines atakas. Parengtos Kibernetinio saugumo įstatymo pataisos, kurios įsigalios nuo rugsėjo 1 dienos. Jose aiškiai sudėliota kas atsakingas už apsaugą nuo kibernetinių atakų, bus sukurta apsaugos nuo kibernetinių atakų infrastruktūra.

Nuo 2015 metų šalyje veikia Nacionalinis kibernetinio saugumo centras prie Krašto apsaugos ministerijos. Oficialiai paskelbtoje šio centro ataskaitoje teigiama, kad 2016 metais Lietuvoje fiksuota 3 kartus daugiau standartinėmis priemonėmis neaptinkamų kibernetinių incidentų. Jų pikas buvo fiksuotas 2016 metų lapkritį ir gruodį. Lietuva labiausiai žvalgoma iš Didžiosios Britanijos, Rusijos ir Kinijos.

Klaipėdos uostas, kaip ir kiti Lietuvos infrastruktūros svarbūs objektai, yra kibernetinių atakų rengėjų taikiniuose. 2016 metų ataskaitoje Nacionalinis kibernetinio saugumo centro specialistai įspėjo, kad Lietuva susidurs su vis didesne kibernetinių atakų grėsme, 2017 metais gali daugėti kibernetinių atakų prieš energetikos ir transporto sektorius.

Lietuvoje kuriamas Ypatingos svarbos informacinės infrastruktūros valdytojų sąrašą. Šiame sąraše esančių objektų, tarp jų tikėtina ir uosto, apsaugai bus skiriamas didesnis dėmesys.

 
    avatar

    Mūsų draugai

    klaipedos naujienos