Jūra

Vidmantas Matutis

2013-02-18, 18:45

Cheminio ginklo laidojimo vietose - žaizdomis „apėjusios“ žuvys [8]

Cheminio ginklo laidojimo vietose - žaizdomis „apėjusios“ žuvys
© Helcom.fi nuotr.

Jau šio mėnesio pabaigoje mokslinių tyrimų laivu „Vėjūnas“ bus rengiama ekspedicija į Baltijos jūros Lietuvos ekonominę zoną, kur bus paimti mėginiai cheminio ginklo tyrimams.

Bombos ir statinės

Didžiausios II pasaulinio karo laikų cheminio ginklo laidojimo vietos Baltijos jūroje yra Skagerako sąsiauryje. Čia 200–700 metrų gylyje palaidota apie 40 laivų su 150 tūkst. tonų cheminių ginklų. Du laivai su 69 tūkst. tabuno granatų palaidoti prie Mažojo Belto ties Danija. 32 tūkst. tonų cheminių ginklų nuo 70 iki 105 metrų gylyje guli netoli Bornholmo salos. Didesnė cheminio ginklo laidojimo vieta yra ir prie Gotlando salos. Nuo 70 iki 120 metrų gylyje yra apie du tūkst. tonų cheminių ginklų. Ši laidojimo vieta yra arčiausiai Lietuvos teritorinių vandenų. Iš šios laidojimo vietos cheminės medžiagos išplito labiausiai. Dalis cheminių ginklų pateko ir į Lietuvos vandenis.

Aplinkos apsaugos agentūros Jūrinių tyrimų departamento Hidrochemijos skyriaus vedėja Galina Garnaga teigė, kad prieš dešimtmetį Lietuvos vandenis skanavę Lietuvos kariškiai surado 39 objektus. Tarp jų užfiksuota 13 bombų ir 3 statinės su cheminiais ginklais.

„Cheminiai ginklai Baltijos jūroje buvo laidojami lokaliai. Nors oficialiai buvo numatyti cheminių ginklų transportavimo maršrutai ir laidojimo vietos, jų nesilaikyta. Taupant degalus ar esant blogesnėms oro sąlygoms, statinės ir dėžės su cheminiais ginklais buvo mėtomi bet kur ir bet kaip“, –- aiškino G.Garnaga.

Todėl dabar cheminių ginklų galima rasti pačiose netikėčiausiose vietose. Jų aptikta netgi Gdansko įlankoje.

Lietuvos teritoriniuose vandenyse buvo įrengtos penkios stotys, kur imti cheminių ginklų mėginiai. Tirtas vienas komponentų – apie trečdalį cheminių ginklų medžiagos sudarantis arsenas. Paimtuose mėginiuose buvo rasta 10 miligramų arseno viename iš jūros dugno paimto grunto kilograme.

Anot G.Garnagos, ši koncentracija nėra didelė. Netgi Botnijos įlankoje, kur cheminiai ginklai nebuvo laidojami, o yra naudingų iškasenų, arseno dydis – gerokai didesnis. Didžiausia arseno koncentracija yra pagrindinėse cheminių ginklų laidojimo vietose Skagerake, ties Bornholmu, prie Gotlando.

Netikslumai, klaidos straipsnyje? Susisiekite su redakcija

Susijusios naujienos

Vardas*:
Komentaras*: