Jūra

2013-05-20, 13:54

Kamuoja simbolių arba paukščių baimė [5]

Kamuoja simbolių arba paukščių        baimė
© Vytauto Petriko nuotr.

Rašau todėl, kad galvoje sukasi mintis – kuo nepriklausoma Lietuva skiriasi nuo sovietmečio?

Prieš kokį dešimtmetį buvau pateikęs straipsnelį apie simbolių baimę. Maniau, kad mūsų laikais ženklų, meno ar kitokių išraiškos formų baimė jau yra retas atvejis. Pasirodo, klydau.

Anuomet straipsnelį apie simbolių baimę rašiau norėdamas pašiepti komunistinius ideologus. Rytų Vokietijoje draudė R.Wagnerio muziką, nes ją labai mėgo Adolfas Hitleris. Nors kai R.Wagneris kūrė, A.Hitleris net nebuvo gimęs.

Arba tarybinis pasienietis jūreiviams liepė nuo džinsų nuardyti firmos „Montana“ ženklą su ereliu, nes jis labai panašus į JAV herbą. Įdomiausia, kad tas pasienietis buvo apdovanotas socialistinės Lenkijos garbės ženklu taip pat su ereliu. Žmogus aiškino, kad lenkų erelis – geras, o amerikiečių – blogas.

Priskirti politinį atspalvį, pasirodo, galima ir paukščiams. Ir mūsų laikais filosofas Leonidas Donskis „Tvarkos ir teisingumo“ partijos erelį lygino su fašistinės Vokietijos Liufvafės ženklu. Pasaulyje yra per 30 valstybių, kurių herbuose puikuojasi erelis ar kitas sparnuotis. Bet niekas tų paukščių nepuola.

Pas mus paukščiams, o tiksliau – simboliams iki šiol tebėra išlikusios baimės. Naujausias pavyzdys – Smiltynėje pastatytas paminklas „Albatrosas“. Geras sumanymas šio vaizdingo paminklo sumažintomis skulptūrėlėmis apdovanoti jūrinės kultūros puoselėtojus ir saugotojus.

Nustebau, kai valdininkai konstatavo, kad tokia apdovanojimo forma nėra tinkama. Neva paminklas „Albatrosas“ pastatytas pagerbti jūroje žuvusius žmones, todėl apdovanoti jo skulptūrėlėmis gyvus žmones esą tiesiog neetiška.

Politikas Vidmantas Plečkaitis netgi pasakė, kad „toks apdovanojimas atsiduoda Lėbartais“. Betgi Lėbartuose yra šimtai kryžių. Romos imperijos laikais kryžius buvo įteisintas vykdyti mirties bausmę. Nepaisant to, kryžiai stūkso ne tik kapinėse, bet yra ir įvairių ordinų, herbų, netgi kaklo papuošalų dalis.

Grįžkime prie Albatroso, kaip paukščio. Jei jūroje į žuvėdrų būrį įskrenda albatrosas, jis atrodo kaip erelis tarp vištų. Albatrosas kaip simbolis suaugęs su jūrine kultūra, jūrine dvasia. Teisus yra Lietuvos jūrininkų sąjungos pirmininkas Petras Bekėža, kuris teigia, kad albatrosas yra jūrų paukštis tarsi gyvybės, naujų idėjų nėšėjas. Leiskime šiam paukščiui laisvai skraidyti – nepatupdykime jo į narvą vien todėl, kad mus tebekamuoja iš sovietmečio atėjusi simbolių baimė.

Netikslumai, klaidos straipsnyje? Susisiekite su redakcija

Susijusios naujienos

Kapitono paminklą ištrems  į  Telšius
Stulpino skulptūra  įžiebė  konfliktą
Kapitono skulptūrai neatsiranda vietos
„Albatrosai“ – už knygas ir iniciatyvas
Vardas*:
Komentaras*: