Jūra

Vidmantas Matutis

2017-06-26, 14:56

Laivynui patvirtintas lengvatinis mokestis

Laivynui patvirtintas lengvatinis mokestis
Nuostata: ne visiems į Klaipėdos uostą plaukiantiems jūrų keltams taikoma fiksuotos tonažo mokesčio lengvata.
© Vidmanto Matučio nuotr.

Per ilgą, net trejus metus trukusią derinimo ir įstatymo priėmimo procedūrą pavyko įrodyti, kad Lietuvos laivybos kompanijoms būtų leista naudoti fiksuoto pelno (tonažo) mokesčio lengvatos sistemą.

Ilgai derinimas truko dėl to, kad reikėjo gauti Europos Komisijos pritarimą mokesčio lengvatai. Jis nėra lengvai dalinamas. Lietuvos laivų savininkų asociacijai, kuri kartu su Susisiekimo ministerijos Vandens transporto ir geležinkelių departamentų siekė gauti šią lengvatą, teko atsakyti į papildomus paklausimus.

Mokestinė aplinka yra vienas iš labiausiai laivybos bendrovės apsisprendimą, kurios valstybės jūrų laivų registrą pasirinkti, lemiančių faktorių. Viena iš pagrindinių priemonių, sukuriančių palankią mokestinę aplinką laivybos bendrovėms, yra galimybė taikyti fiksuotą pelno (tonažo) mokestį“, - komentavo Lietuvos laivų savininkų asociacijos vykdantysis direktorius Gintautas Kutka.

Fiksuota pelno (tonažo) mokesčio schema laivybos kompanijoms, atitinkančioms nustatytus reikalavimus, bus taikoma mokestiniams metams nuo 2017 m. sausio 1 d. iki 2026 m. gruodžio 31 d.

Įrodyti, kad fiksuotas pelno (tonažo) mokestis Lietuvai duoda nauda buvo nelengva, nes pastaraisiais metais, kai Lietuva jau naudojosi tokia lengvata, laivynas su jos vėliava ne didėjo, o mažėjo. Lietuva labiausiai nukentėjo dėl to, kad bankrutavo Lietuvos jūrų laivininkystė, o jos laivai buvo parduoti ir pakeitė vėliavas.

Be to, fiksuotas tonažo mokestis taikomas ne visiems laivams. Jis taikomas tik tiems laivams, kurie gauna tiesiogines pajamas iš tarptautinio gabenimo jūromis. Kai laivas išnuomotas, jo veikla nepriskiriama tarptautiniam vežimui. O naudojant laivą pagal terminuotą frachtavimo sutartį fiksuotas tonažo mokestis iš viso netaikomas.

Remiantis 20102014 m. fiksuoto pelno mokesčio deklaracijų duomenimis, dėl fiksuoto pelno (tonažo) mokesčio lengvatos sistemos taikymo valstybės biudžeto pajamos iš pelno mokesčio buvo apie 0,3 mln. eurų mažesnės nei būtų buvusios apmokestinant tarptautinio vežimo jūrų laivais ir su juo tiesiogiai susijusios veiklos pajamas pagal bendras mokesčių nuostatas.

Šių metų birželio mėnesio duomenimis, Lietuvos jūrų laivų registre buvo įregistruoti 101 laivas. Iš jų 90 priklausė Lietuvos fiziniams ar juridiniams asmenims, dar 11 yra išnuomoti ir įregistruoti Lietuvoje.

Netikslumai, klaidos straipsnyje? Susisiekite su redakcija

Susijusios naujienos

Britų jūrininkai stumiami iš  laivyno
Britų rūpestis kaip išsaugoti jūrininkus
Dėl sieros laivuose – nauji protestai
Pasaulinio      laivyno         vertė
Vardas*:
Komentaras*: