Prašoma naujų jūrinių kolekcinių monetų

Vidmantas Matutis

Proga „Jūratės“ atplaukimas į Lietuvą 1921 m. kovo 4 d. žymi jos laivyno 100 - metį, kurį siekiama įamžinti monetose ir pašto ženkluose

Lietuvos bankas atkreipė dėmesį į Lietuvos jūrinę tradiciją, kultūrą ir vieną po kitos dvejus metus išleis jūrinės tematikos monetas.

Pažymima gamta ir tradicijos

Jau rašėme, kad šiais metais Lietuvos bankas išleis įdomiai žvejybos tradicijai „Stintų žvejybai viliojant” skirtąs kolekcines 1,5 ir 10 eurų vertės monetas. Jas monetų leidybos serijoje „Lietuvos gamta” ketinama išleisti šiemet pirmąjį ketvirtį.

Baigiantis 2018-iesiems Lietuvos bankas priėmė sprendimą, kad 2020 metais išleis 1,5 ir 5 eurų nominalo kolekcines monetas skirtas Jūros šventei. Jos bus išleistos pagal serija „Tradicinės lietuvių šventės”.

Kitais metais išleidžiamos Jūros šventei skirtos kolekcinės monetos būtų labiausiai jūrinės.

Artimos Kuršių marioms

Su jūrine tematika susietas monetas Lietuvos bankas leidžia ne taip dažnai. Pirmoji iš dalies jūrinės tematikos moneta nuvo išleista 2010 metais. Tai 50 litų nominalo proginė moneta „Vijūnas”. Realiai vijūnas – nedidelė į smėlį įsirausianti Lietuvoje reta žuvelė nėra jūrinis simbolis. Bet jis artimas su žuvininkyste susietai tradicijai. 

Kita praeityje išleista iš dallies jūrinė moneta buvo 2 litų proginė moneta „Kurėnas” išleista 2013 metais. Kurėnas – senovinis laivas, kuris plaukiojo Kuršių mariose. 

Iš dalies galima teikti, kad su jūrine simbolika yra 2012 metų Londono olimpiadai skirta proginė moneta. Jos reverse pavaizduotos olimpinės sporto šakos – sportinio buriavimo jachtos.

Norėtųsi jūrinių monetų

Šių metų pradžioje į Lietuvos banko valdybą kreipėsi Lietuvos jūrų krovos kompanijų ir Lietuvos laivų savininkų asociacijų vadovai Harolds Kovs ir Gintautas Kutka, prašydami, kad 2021 metais taip pat būtų išleistos jūrinės tematikos proginės monetos.

Kitąmet sukaks 150 metų, kai gimė pirmasis Klaipėdos uosto kapitonas Liudvikas Stulpinas. Taip pat kitais metais Lietuva minės laivyno 100 metų jubiliejų. 1921 m. kovo 4 d. į prancūzų administruojamą Klaipėdos uostą iš Kylio atplaukė motorinis burlaivis „Jūratė, o kovo 15 d. toks pats burlaivis „Kastytis”. Šiuos laivus nupirko Kaune veikusi Lietuvos garlaivių bendrovė. Kadangi Lietuva neturėjo uosto prie jūros pirmuosius laivus, kurie plaukiojo su Lietuvos vėliava, ji įregistravo Jurbarke. 

Prašoma, kad 2021 m. būtų išleista bent viena iš proginė moneta iš paminėtos tematikos. 

Lietuvos laivyno 100-mečiui proginį pašto ženklą kitais metais yra numatęs išleisti Lietuvos paštas.  
    avatar

    Mūsų draugai

    klaipedos naujienos