(Lietuvių) Lėktuvnešio atradimas sutapo su filmo sukūrimu

Vidmantas Matutis

Dugne Ramiajame vandenyne aptiktos Japonijos karo laivų detalės

Извините, этот техт доступен только в “Литовский”. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

Извините, этот техт доступен только в “Литовский”. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

Šių metų spalio 18 dieną Ramiame vandenyne 5400 metrų gylyje aptiktas II pasaulinio karo metais nuskandinto Japonų lėktuvnešio „Kaga“ korpusas.

Surado lėktuvnešio korpusą

Laivą surado povandeninio tyrėjo, 2018 m. jau mirusio Polo Gardnerio Aleno komanda su laivu „Petrel“. Laivas specialiai statytas įvairioms mokslinėms ekspedicijoms ir nuskendusių laivų paieškoms.

Šiame laive yra vienas moderniausių pasaulyje giliavandenis modernus robotas su aukšto dažnio sonaru.

Po „Microsoft“ korporacijos įkūrėjo Polo Gardnerio Aleno mirties, jo suburta laivų paieškos komanda dar intensyviau dirba. Vien šiais metais surasta per 10 įvairių laivų.

Apie lėktuvnešio „Kaga“ buvimo vietą buvo daugmaž žinoma. Dar 1999 metais tame rajone buvo rastos nuolaužos, kurios, kaip įtarta, priklausė laivui „Kaga“.

Tam, kad būtų surastas lėktuvnešio „Kaga“ pagrindinis korpusas laivu „Petrel“ buvo ištirtas apie 500 kvadratinių mylių plotas. Daugiau apie tyrėjus galima sužinoti https://www.facebook.com/rvpetrel/

Kaga“ paskirtis ir reikšmė

Lėktuvnešį 1942 metais nuskandino JAV lėktuvai Midvėjaus atolo mūšyje. Į „Kaga“ pataikė keletas bombų. Lemiama buvo penktoji. Po jos kilo gaisras ir laivo įgula su jais nebegalėjo susitvarkyti. Dalis laivo įgulos spėjo išsigelbėti.

Iš viso Midvėjaus mūšyje Japonija neteko 4 lėktuvnešių, 1 kreiserio, 248 lėktuvų ir 2500 žmonių.

248 metrų ilgio ir 32,5 metrų pločio „Kaga“ buvo vienas iš Japonijos kariuomenės lėktuvnešių, kuris galėjo išvystyti iki 28 mazgų (iki 52 km/h) greitį. Tiesa, jis nebuvo pats naujausiais ir moderniausias.

Iš viso Japonijos kariuomenė II pasaulinio karo pradžioje turėjo 10 lėktuvnešių — daugiausiai iš visų šalių.

1928 m. statytą linijinį laivą „Kaga“ japonai 1934-1936 m. perdarė į lėktuvnešį. Jis galėjo priimti 103 lėktuvus. Laivo komanda kartu su paties lėktuvnešio įgula, lėktuvų aptarnaujančiu personalu, saugos komanda sudarė per 1700 žmonių.

Nuskendus lėktuvnešiui „Kaga“ 1942 m. žuvo 814 jūreivių ir laive buvusių aviacijos karių.

Lėtuvnešis buvo 44 tūkst. tonų vandentalpą. Jo aukštis buvo 15,5 metrų, grimzlė 9,5 metrų.

Kaga“ buvo tarp tų 6 Japonijos lėktuvnešių, kurie dalyvavo 1941 metų lapkričio 26-ąją atplukdė 414 lėktuvų, kurie atakavo JAV bazę Pearl Harborą.

 

Misija tęsis ir 2020 metais

Lėktuvnešio „Kaga“ istorija, jo nuskandinimas užfiksuotas naujoviškame, daug efektų turinčiame šiais metais JAV sukurtame filme „Midway“ („Pusiaukelėje“).

Šį filmą nuo lapkričio planuojama pristatyti ir Europos šalių kino teatruose. Šiuo metu Europoje jau sukami filmo anonsai.

Filme pristatomas JAV ir Japonijos karių, lakūnų ir jūrininkų likimai, „Kaga“ žūtis Midvėjaus mūšyje Ramiajame vandenyne.

Nors ir pavyko aptikti lėktuvnešį „Kaga“, tačiau, kaip teigė laivo „Petrel“ įgula „Petrel‘s Midway“ misija dar nebaigta. Į vietą, kur aptiktas lėktuvnešio „Kaga“ korpusas, rengiamasi grįžti 2020 metais. Misiją teko nutraukti dėl povandeninės apžvalgos įrangos gedimo.
    avatar

    Партнеры

    klaipedos naujienos